Zakład Wodociągów i Kanalizacji Łódź
INNE DZIAŁANIA
OTWARTOŚĆ I WSZECHSTRONNOŚĆ
taryfy_i_cenniki_podstrona.pngelektroniczne_biuro.jpg

INNE DZIAŁANIA / Koncert w "podziemnej wodnej katedrze"

20 września 2012 roku odbyło się w Łodzi niezwykłe wydarzenie - koncert „Podziemny kwartet czterech kultur” w najstarszym łódzkim zbiorniku wody pitnej na Stokach - tak zwanej „podziemnej wodnej katedrze”. Uświetnił on tegoroczny festiwal Łódź Czterech Kultur organizowany przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przy współudziale łódzkiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.

Aby zrozumieć niezwykłość tego wydarzenia wystarczy spojrzeć na zamieszczoną poniżej fotografie zbiornika.

Podczas koncertu słuchacze usłyszeli fragmenty utworów Aleksandra Tansmana, Erwina Schulhoffa, Grażyny Bacewicz i Mieczysława Weinberga wykonanych przez Macieja Łabeckiego z Polski, Maxa Simona z Niemiec, Konstantina Manaeva z Rosji i Yuvala Gotlibovicha z Izraela.

Zapraszamy do obejrzenia fragmentu koncertu (poniżej) – od połowy października udostępnimy pełną relację z koncertu w wysokiej jakości.

Zbiorniki na Stokach zaprojektował na początku XX wieku angielski inżynier William Heerlein Lindley, który w latach 1901-1909 opracował projekt skanalizowania miasta i zaopatrzenia go w wodę. Lindley zaproponował, żeby na „szczycie” miasta – 260 m n.p.m. – zbudować rezerwuary wody, mające pełnić rolę gigantycznej wieży ciśnień.

Zbiorniki wybudowano na planie czterech kwadratów o boku 60 metrów każdy, ze specjalnie wypalanej cegły, ze ścianami i stropami w kształcie łuków, by utrzymać ciśnienie zgromadzonej w nich wody. Sklepienie każdego zbiornika tworzy 100 ceglanych kopuł, wspartych na 81 kolumnach.

Pierwsze dwa zbiorniki według projektu Lindleya, o pojemności 15 tyś m3 każdy, zbudowano w latach 1935-1937, a w latach 1949-1953 – dwa kolejne, identyczne, o tej samej pojemności. Dziesięć lat później (1962-1966) wybudowano jeszcze sześć żelbetowych zbiorników okrągłych o łącznej pojemności ok. 40 tyś m3. W sumie zbiorniki na Stokach mogą pomieścić 100 tyś m3 wody i są jedynymi z największych nie tylko w Polsce. Są zasilane głównie wodą pochodzącą z ujęć podziemnych ze Stacji Uzdatniania Wody w Rokicinach (woda z 8 studni głębinowych), Stacji Uzdatniania Wody na Dąbrowie w Łodzi (woda z 13 studni głębinowych) oraz Stacji Uzdatniania Wody w Tomaszowie Mazowieckim (ujęcie wody na rzece Pilicy).

Koncert w „podziemnej wodnej katedrze” był możliwy, ponieważ co dwa lata, z jednego ze zbiorników wypuszczana jest woda, a pracownicy ZWiK rozpoczynają prace konserwacyjne. Pozostałe zbiorniki, które pełnią funkcję rezerwuaru wody pitnej dla miasta, normalnie pracują, a woda nie jest z nich spuszczana.


zapisz wypisz
Zgadzam się na zasady prywatności serwisu www.zwik.lodz.pl
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych kontaktowych w celu kontaktu ze mną, na warunkach określonych w Zasadach prywatności.
ZWiK na YouTube
ZWiK na Facebook