Zakład Wodociągów i Kanalizacji Łódź
INNE DZIAŁANIA
OTWARTOŚĆ I WSZECHSTRONNOŚĆ
taryfy_i_cenniki_podstrona.pngelektroniczne_biuro.jpg

INNE DZIAŁANIA / Fontanny dla Łodzi

Zaczęto budować je w XIX wieku, później nieco o nich zapomniano. Aż w maju 2004 r. w parku im. Reymonta, prosto ze stawu, wystrzelił w górę strumień wody i rozpoczęła się w Łodzi moda na fontanny.
Strumień wody wystrzelił z fontanny w kształcie kwiatu lilii umieszczonego w stawie nieopodal Białej Fabryki – dawnej Fabryki Geyera w parku im. Reymonta. W ten sposób rozpoczęła się historia programu „Fontanny dla Łodzi.


Rok 2004 r. nie zakończył się jedynie budową fontanny w parku im. Reymonta. Jeszcze w czerwcu przy ul. Włókienniczej, dawnej ul. Kamiennej, odsłonięto fontannę - płaskorzeźbę, inspirowaną piosenką Agnieszki Osieckiej „Kochankowie z ulicy Kamiennej”. Miesiąc później,odnowiona przez ZWiK fontanna na pl. Wolności zaczęła działać, a jej piękne detale budzą prawdziwy podziw.


Na kolejne wodotryski nie trzeba było już długo czekać. W 2006 r. zaczęła działać fontanna przy ul. Tuwima. Dwa lata później uruchomiono fontannę - pomnik św. Faustyny Kowalskiej, patronki Łodzi. W czerwcu 2009 r. oddano niezwykłe zdroje uliczne, zrobione z marmuru rzeźby, przyozdobione odlanymi w brązie postaciami dzieci i ryb. Można pić z nich „łodziankę” - czyli dostarczaną przez ZWiK popularną mineralną z kranu.

ZWiK współpracował także przy budowie największej łódzkiej muzycznej fontanny na pl. Dąbrowskiego. Trzydziestopięciometrowa konstrukcja o szerokości 7 metrów ma 272 dysz, które wyrzucają wodę w powietrze, jednocześnie zmieniając oświetlenie, a tle słychać muzykę.

Poza fontannami, które potrwały dzięki programowi „Fontanny dla Łodzi” w Łodzi są oczywiście inne, równie znane wodotryski, jak choćby „Łódzka syrena” w pasażu Rubinsteina czy najdłuższa fontanna Europy w Manufakturze.


zapisz wypisz
Zgadzam się na zasady prywatności serwisu www.zwik.lodz.pl
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych kontaktowych w celu kontaktu ze mną, na warunkach określonych w Zasadach prywatności.
ZWiK na YouTube
ZWiK na Facebook