Zakład Wodociągów i Kanalizacji Łódź
EKOLOGIA
EKOLOGIA I EDUKACJA
taryfy_i_cenniki_podstrona.pngelektroniczne_biuro.jpg

EKOLOGIA / Zasoby wody pitnej na świecie

Wody słodkie stanowią zaledwie około 3% wszystkich zasobów wód na Ziemi i ich wielkość jest szacowana na ok. 35 mln m³. Co ciekawe, największe ich skupisko w postaci lodowców i pokrywy śnieżnej jest na Antarktydzie. Naukowcy szacują, że znajduje się tam blisko 61% wszystkich wód słodkich na planecie, a pozostałe lodowce i śniegi na świecie gromadzą 9% wody. Drugim co do wielkości źródłem są wody podziemne, które gromadzą ok. 29,6% zasobów, natomiast rzeki, słodkie jeziora i płytkie wody podziemne stanowią zaledwie 0,4% objętości wszystkich wód słodkich.

Większość krajów na świecie cierpi na deficyt wody, zaledwie kilkanaście posiada tzw. nadwyżki. Jest to np. Norwegia, która ze względu na stosunkowo niewielkie zaludnienie i klimat umiarkowany chłodny ma wody pod dostatkiem. Najgorsza sytuacja panuje w Afryce i niektórych krajach Azji. Polska na tym tle nie wypada dobrze - jest jednym z najuboższych w Europie krajów w wodę, a jej zużycie stale rośnie. Średnio, w Europie na jednego człowieka przypada rocznie 5100 m³ życiodajnego płynu, natomiast w Polsce tylko 1700 m³.

Na świecie ponad jeden miliard dwieście milionów ludzi ma utrudniony dostęp do wody, a 200 milionów cierpi z pragnienia. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że każdego dnia umiera około 6000 dzieci z powodu chorób związanych z niedostatkiem wody pitnej, co oznacza, że co 15 sekund umiera jedno dziecko.

Co zrobić, żeby oszczędzać wodę?

  • Brać prysznic, zamiast kąpieli. Kąpiel w wannie kosztuje ok. 200 litrów wody.
  • Przy myciu zębów, zakręć wodę, płynącą z kranu, do płukania zębów korzystaj z wody z kubeczka. Fachowcy wyliczyli, że płukanie zębów pod bieżącą wodą to 9 litrów wody na minutę. 
  • Sprawdź czy nie mają przecieku: wodomierze i instalacja doprowadzająca wodę do kranów czy toalet; wymień zużyte uszczelki w armaturach, sprawdź czy nie przecieka spłuczka w toalecie. Kapiąca co sekundę kropla wody, to straty sięgające tygodniowo nawet 90 litrów wody.

zapisz wypisz
Zgadzam się na zasady prywatności serwisu www.zwik.lodz.pl
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych kontaktowych w celu kontaktu ze mną, na warunkach określonych w Zasadach prywatności.
ZWiK na YouTube
ZWiK na Facebook