Zakład Wodociągów i Kanalizacji Łódź
EKOLOGIA
EKOLOGIA I EDUKACJA
taryfy_i_cenniki_podstrona.pngelektroniczne_biuro.jpg

EKOLOGIA / Jakość wody, a nasz organizm

Woda dla człowieka jest niezbędna odpowiada m.in. za transport: hormonów, enzymów, składników odżywczych z i wydalanie toksyn. Bez niej nie byłoby życia na Ziemi.

Ciało dorosłego człowieka składa się w 60% z wody, ciało dziecka z 75 %. Utrata 3% wody z organizmu powoduje zmęczenie, natomiast utrata 10% zagraża już życiu. Przyjmuje się, że minimalna ilość wody, którą powinien wypić człowiek to 1 litr w ciągu doby. Zapotrzebowanie to wzrasta jednak trzykrotnie podczas upałów!

Do prawidłowego funkcjonowania organizm ludzki potrzebuje nie tylko wody, ale również substancji w niej rozpuszczonych. Do najważniejszych należą tzw. składniki główne, które stanowią w sumie ponad 90% substancji rozpuszczonych w typowych wodach naturalnych.

Doskonałym przykładem wody o bardzo dobrych właściwościach dla człowieka jest łódzka kranówka, zwana „łodzianką”. Czerpana z pokładów dolnej i górnej kredy, a także z czwartorzędu zapewnia człowiekowi potrzebne minerały. Naukowcy, którzy badali łódzką wodę nie wykryli w niej szkodliwych dla zdrowia bakterii Escherichia coli i enterokokó, a odkryli, że zawiera potrzebne pierwiastkii związki chemiczne: wapnia, magnezu, sodu i fluorków. Np. zawartość wapnia w litrze „kranówki” sięga nawet 10% dobowego zapotrzebowania na ten pierwiastek u dorosłej osoby. Łódzka „kranówka” ma mineralizację ogólną wody na poziomie 370 mg/litr i bardzo zrównoważony skład.

Najważniejsze pierwiastki w wodzie

  • Sód - jest niezbędny do wymiany wody pomiędzy komórkami, a substancją międzykomórkową. Jest również bardzo ważny w pracy mięśni, umożliwia ich skurcze. 
  • Potas - jest konieczny do regulacji poziomu wody w komórkach i ciśnienia osmotycznego, jest odpowiedzialny za przesyłanie impulsów nerwowych, skurcze mięśni, pomaga w utrzymaniu równowagi płynów w organizmie. Ważny dla serca. 
  • Wapń - bierze udział w budowaniu kości oraz zębów, wpływa na pracę mięśni i przesyłanie sygnałów nerwowych, koagulację krwi oraz reguluje pracę serca. 
  • Magnez - jest istotny w budowie kości oraz komórek, zwłaszcza komórek mięśni. Pomaga zachować równowagę systemu nerwowego i uczestniczy w budowie wielu enzymów. 
  • Krzem - w wodzie występuje najczęściej w postaci krzemionki (SiO2). Bierze udział w budowaniu kośćca, tkanek chrzęstnych oraz zębów. 
  • Żelazo - bierze udział w procesach utleniania, przy niedoborze spada poziom hemoglobiny we krwi i występuje niedokrwistość.

Źródło: http://www.wodadlazdrowia.pl/


zapisz wypisz
Zgadzam się na zasady prywatności serwisu www.zwik.lodz.pl
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych kontaktowych w celu kontaktu ze mną, na warunkach określonych w Zasadach prywatności.
ZWiK na YouTube
ZWiK na Facebook